Szafran, co warto o nim wiedzieć!

Szafran to rodzaj roślin z rodziny kosaćcowatych. Należy do niego ponad 80 gatunków, gatunkiem typowym jest szafran uprawny. Szafran jest zdecydowanie najdroższą wagowo przyprawą świata, gdyż jego uprawa jest bardzo pracochłonna.

Szafran jest wykorzystywany od 3000 lat, jako część składowa przypraw, kosmetyków, leków i pigmentów koloryzujących. Wysuszony szafran znany jest z cierpkiego smaku, zapachu przypominającego skoszoną trawę oraz metalicznego połysku. Jest wytwarzany ze znamion słupków rośliny przyprawowej-szafranu uprawnego. Co ciekawe, roślina ta występowała naturalnie prawdopodobnie w Azji południowo-zachodniej, jednakże jej pierwsze uprawy powstały w Grecji.

Tu możecie kupić szafran: https://emandaryn.pl/product/szafran-02-g/

Aktualnie znana jest jedynie z upraw. Największym producentem szafranu jest Iran, któremu przypada ponad połowa jego światowej produkcji! Od ponad tysięcy lat szafran wykorzystywany jest w lecznictwie i kuchni. Znany był już starożytnym Egipcjanom i Persom, ale używali go również Grecy i Rzymianie do ubogacenia potraw, barwienia tkanin, leczenia różnego rodzaju chorób oraz jako środek przeciwbólowy. Był również cenionym afrodyzjakiem. W medycynie chińskiej szafran ma bardzo wiele różnych zastosowań. Na przykład wykorzystywany jest przy leczeniu układu krążenia, ma on bardzo korzystny wpływ na układ nerwowy. Ma działanie antydepresyjne, przeciwskurczowe, przeciwbólowe i pobudzające. Niegdyś był wykorzystywany do regulowania cykli miesiączkowych, natomiast mężczyźni korzystali z bogatych właściwości szafranu, by polepszyć swoją potencję.

Szafran szczególnie zalecany jest osobom cierpiącym na takie choroby, jak: przewlekła obturacyjna choroba płuc, reumatyzm, a także zmagającym się z takimi dolegliwościami, jak: migrena i bóle głowy. Może być stosowany, jako skuteczny środek przeciwzapalny, przeciwskurczowy, wspomagający trawienie, zwiększający apetyt, a także poprawiający nastrój. Jest również skuteczny w leczeniu ciemnych śladów pod oczami, trądziku oraz w rozświetlaniu twarzy.

Szukasz szafranu, zerknij na stronę: https://emandaryn.pl/product-category/szafran/