Skolioza, co warto o niej wiedzieć.

Skolioza jest wadą postawy ciała. Występuje wtedy, gdy kręgosłup odchyla się w całości od osi anatomicznej lub w sytuacji, gdy odchyleniu ulega jego odcinek w płaszczyźnie czołowej.

Skutkiem jej pojawienia się jest wystąpienie niekorzystnych zmian dotyczących narządów ruchu oraz narządów wewnętrznych. W niektórych przypadkach skolioza może nawet spowodować problemy z oddychaniem. Dzieje się tak wtedy, gdy skrzywiony kręgosłup powoduje zmianę ustawienia żeber. Ta wada postawy rozwija się przez długi czas. Na wystąpienie zmian, które będą z czasem się rozwijać szczególnie narażone są dzieci znajdujące się w jednym z trzech okresów wzrostowych. Pierwszy z nich to ten, który trwa pomiędzy 1. i 3. rokiem życia dziecka. Drugi dotyczy czasu pomiędzy 7. i 9. rokiem życia, a trzeci ma miejsce pomiędzy 12, a 15. rokiem życia. W czasie okresu wzrostowego kości rozwijają się na tyle szybko, że mięśnie często nie są w stanie nadążyć za tym tempem.

Przez to nie mogą zapewnić kręgosłupowi odpowiedniego wsparcia. W każdym z trzech wymienionych okresów życia dziecko powinno być poddane szczególnie intensywnej obserwacji ze strony rodziców i lekarzy. Im wcześniej skolioza zostanie wykryta, tym łatwiej będzie poprzez rehabilitację usunąć powstałe z jej powodu nieprawidłowości. W przypadku późnego wykrycia wady postawy może być konieczne noszenie przez dziecko aparatu ortopedycznego. Z pewnością nie będzie ono z tego powodu zadowolone. Wpłynie to negatywnie na jego samopoczucie. Należy więc zrobić wszystko, aby skolioza została wykryta odpowiednio wcześnie. W przypadku zaniedbań w dzieciństwie osoba doświadczająca skutków pojawienia się wady postawy będzie musiała zmagać się z problemami zdrowotnymi w dorosłym etapie swojego życia.

Rehabilitacja skolioza Warszawa Praga -FizjoPunkt jest przychodnią oferującą rehabilitację skoliozy. Mieszkasz w Warszawie, w dzielnicy Praga? Twoje dziecko zmaga się ze skoliozą? A może jesteś dorosłym pacjentem cierpiącym na dolegliwości związane z pojawieniem się w dzieciństwie wady postawy? W przychodni FizjoPunkt spotkasz doświadczonego fizjoterapeutę, który będzie potrafił udzielić Ci skutecznej pomocy. Rehabilitacja prowadzona pod nadzorem specjalistów z tej placówki zapewni poprawę stanu zdrowia każdego pacjenta, który zgłosi się do tej przychodni.