Psycholog dziecięcy

Bez wątpienia każdy zauważył, że w ostatnich latach ludzie coraz bardziej dbają o swoje zdrowie – zarówno psychiczne, jak i fizyczne. Dotyczy to również dzieci, które są zachęcane przez rodziców do aktywności fizycznej czy też zdrowego odżywiania. Bardzo pozytywnym faktem jest zwiększenie świadomości dotyczącej tego, że dzieci również mogą mieć problemy natury psychologicznej i wymagać specjalistycznej opieki. Rodzice coraz częściej zauważają pewne nieprawidłowości i szukają pomocy u specjalisty.

Dzieci nie potrafią w odpowiedni sposób określić swoich problemów, potrzeb czy emocji, które przeżywają. To rolą rodzica jest pokazanie malcowi, jak powinien radzić sobie z tym, co odczuwa, ale nie zawsze opiekunowie są w stanie dotrzeć w odpowiedni sposób do dziecka. Niejednokrotnie nie potrafią rozmawiać z dzieckiem o problemach, ponieważ ich to przerasta. Na szczęście coraz częściej takie osoby zwracają się o pomoc do psychologa.

Dzięki większej świadomości wśród rodziców, dzieci z problemami trafiają pod profesjonalną opiekę, którą świadczy psycholog dziecięcy. Jeszcze kilka lat temu wizyta u psychologa kojarzyła się z  czymś złym i wywoływała wśród ludzi powody do wstydu. Obecnie takie podejście jest naprawdę rzadko spotykane, co ułatwia potrzebującym skorzystanie z pomocy.

Psycholog dziecięcy ma dwa główne zadania – pierwszym jest dotarcie do dziecka, określenie istoty problemów i pomoc w ich przepracowaniu. Drugim zadaniem psychologa dziecięcego jest praca z rodzicami, która polega na nauczeniu ich rozmowy z dzieckiem. Dzięki temu osoby najbliższe będą w stanie dotrzeć do dziecka w momencie, kiedy tylko zauważą pierwsze objawy problemów.