Tradycyjny szkic idzie w zapomnienie. Czas na wizualizację 3D

Na początku był szkic. Jeszcze nie tak dawno projektanci wnętrz wszelkie swoje plany i projekty opierali na zwykłych rysunkach i schematach. Współcześnie taka forma odchodzi w zapomnienie.

Dzisiaj wykorzystuje się do tego wizualizację 3D, która jest niezwykłą pomocą dla architektów wnętrz, pozwala na profesjonalne zaprojektowanie wnętrza w sposób wprawiający w zachwyt. Wizualizacje 3D dają nam możliwość obejrzenia naszego mieszkania w najdrobniejszych szczegółach, zanim jeszcze zostanie wybudowane. Zaawansowane oprogramowanie umożliwia tworzenie trójwymiarowych modeli, wiernie oddających pomysły projektantów i inwestorów. Grafiki przypominają doskonałej jakości fotografie do tego stopnia, że osoba oglądająca taką realizację, niejednokrotnie nie jest w stanie odróżnić, czy ma do czynienia z obrazem przygotowanym na komputerze czy z prawdziwym zdjęciem. Niesamowita precyzja odnosi się nie tylko do wiernego zobrazowania detali, ale też ich kolorów i struktur.

Wizualizacje 3D posiadają wielu zwolenników ze względu na to, że już na etapie projektu jest szansa na określenie, w jakim stopniu wizja projektanta odpowiada gustom i oczekiwaniom klienta. Co więcej, pozwala wprowadzać zmiany i nanosić poprawki na pierwotny plan. Tym samym daje inwestorowi szerokie spektrum możliwości, by idealnie dopasować przestrzeń, zrealizować oryginalne, nietuzinkowe koncepcje. Na modelu wyraźnie widać, które elementy są niepraktyczne, które burzą harmonię albo nie pasują do pozostałych rozwiązań. Można je szybko edytować, przekształcać i poprawiać w taki sposób, by dobrze komponowały się i stanowiły spójną, jednolitą całość.

Wdrażanie modyfikacji na etapie realizacji projektu, znacznie wydłuża okres potrzebny na jego dokończenie, a nawet łączy się z dodatkowymi kosztami, dlatego warto zadbać o te kwestie jeszcze na etapie projektowania.