Różne budynki – różne potrzeby

Każdy budynek musi spełniać ściśle określoną dla niego funkcję. Czego innego wymagamy od parterowego domu jednorodzinnego, dużego bloku mieszkalnego, garażu czy stodoły w gospodarstwie wiejskim. W zależności od tego, do czego przeznaczony jest dany budynek, wykorzystujemy do jego budowy i wyposażenia takie materiały, które najlepiej odpowiadają stawianym potrzebom.

Doskonale widać to na przykładzie okien, ponieważ są stosowane w praktycznie każdym budynku. Warto na początku podkreślić, że funkcją okna nie jest wyłącznie umożliwienie światłu słonecznemu dotarcie do wnętrza budynku, ale przy okazji muszą spełniać określone wymogi dotyczące izolacji cieplnej czy wyglądu.

Zupełnie inne okna wybierzemy do mieszkania w starym bloku, a inne do budowy nowoczesnego biura z dużymi przeszklonymi powierzchniami. W pierwszym przypadku zwykle stosowane są okna plastikowe o standardowych wymiarach, podwójnych szybach i prostym, niezbyt oryginalnym wyglądzie. W przypadku nowoczesnych budynków częściej stosuje się okna aluminiowe. Mają wiele zalet – przede wszystkim umożliwiają wybór stopnia wymaganej izolacji, a także pozwalają na dopasowanie ich do wystroju wnętrza i budynku. Ramy okien aluminiowych mogą być anodowane i malowane proszkowo – nawet na różne kolory strony wewnętrznej i zewnętrznej.