Wielką popularnością cieszyła się również w czasach baroku i klasycyzmu. Wielu budynkom pamiętającym tamte czasy udało się przetrwać w dobrym stanie do dzisiaj. Ich wygląd podoba się osobom żyjącym współcześnie. Takie obiekty są chętnie fotografowane.
Obecnie sztukateria rzadko wykorzystywana jest na zewnątrz, pełni ona rolę atrakcyjnie wyglądającego zdobienia głównie we wnętrzach budynków. Kiedyś najczęściej stosowanym materiałem do jej wytwarzania był stiuk. Powstaje on w wyniku zmieszania gipsu, wapna i piasku. Współcześnie producenci sztukaterii stawiają głównie na styropian. Główną zaletą tego materiału jest cena. Zdobienia wykonane ze styropianu kosztują mniej niż te, przy których produkcji wykorzystano piankę poliuretanową. Sztukateria zrobiona z niego jest również lżejsza od tej gipsowej. Elementy sztukaterii styropianowej mają kolor biały. Można jednak pomalować je na wybrany przez siebie kolor. Malowanie może odbyć się zarówno przed przystąpieniem do montażu, jak i wtedy, gdy jest on już zakończony. Producenci sztukaterii styropianowej często wychodzą naprzeciw potrzebom klientów oferując zdobienia pokryte farbą podkładową – zobacz tu: https://www.sztukateria-kowal.pl/.
Dzięki temu są one już w momencie odbioru przez klienta gotowe do tego, aby mogły zostać przez niego pomalowane. Sztukateria ze styropianu to głównie listwy. Można je zamontować na ścianie w roli gzymsu. Tego typu zdobieniami powinny zainteresować się osoby, które chcą mieć w swoim mieszkaniu boazerię angielską. Dzięki zastosowaniu ramek mających kształt prostokąta tworzą się miejsca, które należy wypełnić farbą. W ten sposób uda się osiągnąć zamierzony efekt. Sztukateria styropianowa jest stosowana nie tylko na ścianach, ale również na suficie. Można ją zamontować na jego środku. Inna możliwość to zastosowanie jej w taki sposób, aby stworzyła obramowanie miejsc, w których zamontowane są lampy lub żyrandole.
Sztukaterię teoretycznie można zastosować w każdym wnętrzu. W pewnych sytuacjach zaleca się jednak rezygnację z takiego rozwiązania. Chodzi o małe mieszkania, w których sufit znajduje się nisko. Efekt końcowy po zastosowaniu sztukaterii w takim pomieszczeniu nie będzie raczej pozytywny.