Terapia uzależnień, czy warto ją podjąć?

Uzależnienie jest zaburzeniem polegającym na odczuwaniu przez dotkniętą nim osobę konieczności ciągłego wykonywania pewnej czynności. Można być uzależnionym od spożywania alkoholu, hazardu, gier video, internetu.

Kiedy można zacząć mówić o uzależnieniu? Wtedy, gdy traci się kontrolę nad nałogiem. Czasem osoba dotknięta tym problemem nawet nie zauważa, że granica została przekroczona. W takiej sytuacji dobrze jest móc liczyć na wsparcie ze strony bliskich osób. To właśnie od którejś z nich taka osoba usłyszy wtedy, że jest już uzależniona i trzeba coś z tym zrobić. Najskuteczniejszym rozwiązaniem problemu będzie udanie się na terapię uzależnień, prowadzonej w ośrodku zamkniętym. Osoba, która się na nią zgłosi będzie uczestniczyć w różnego rodzaju zajęciach.

Będą to zarówno wykłady, których uczestnicy będą zdobywać wiedzę teoretyczną na temat problemu, z którym się zmagają, jak i zajęcia terapeutyczne. Może to być np. znana z wielu filmów terapia grupowa. Po zakończeniu pobytu w ośrodku zamkniętym zalecane jest kontynuowanie leczenia. Będzie mieć ono wtedy postać ambulatoryjną. Skorzystanie z tej opcji jest również zalecane wtedy, gdy nastąpi nawrót choroby. Jak wspomniane zostało wcześniej, istotną rolę w procesie wychodzenia z nałogu powinna odegrać rodzina chorego – tu czytajcie, jak wygląda terapia uzależnień Lublin, okolica.

To właśnie ktoś z najbliższych powinien podjąć próbę uświadomienia osobie zmagającej się z uzależnieniem, że poddanie się terapii będzie najlepszym wyjściem z sytuacji. Jeżeli chory w dalszym ciągu próbuje bagatelizować problem, należy przekonywać go do zmiany zdania. Być może taka osoba stwierdzi, że to właśnie ze względu na dobro najbliższych powinna jednak poddać się leczeniu. Uważasz, że potrzebujesz pomocy lub też kogoś z Twojej rodziny albo grona przyjaciół należy skierować do specjalisty? Skontaktuj się z poradnią Jednostka i Rodzina, której siedziba zlokalizowana jest w Lublinie przy ulicy Lotniczej.