Motywacja do nauki programowania 🔥🔥🔥 - jak utrzymać zapał i cały czas dobrze się przy tym bawić?

Oglądalność, zainteresowanie: 10994, czas trwania 10m 2s, ocena 657, reakcje 86. Zawsze gdy czegoś się uczymy, bez znaczenia jak bardzo to lubimy, raz na jakiś czas mamy gorszy moment. Odczuwamy wtedy przesyt, znudzenie i programowanie nie jest tutaj żadnym wyjątkiem. Możemy jednak zadbać o to, aby takich moment� ... Komentarze:


- 1. 00:35 Odpowiedni kontekst i konkretny projekt do wykonania
2. 02:29 Właściwie dobrany poziom trudności
3. 03:30 Przemyślany plan nauki
4. 04:20 Metoda małych kroków
5. 05:42 Nie zamęczaj się
6. 06:09 Nie porównuj się do innych
7. 07:17 Pamiętaj, że programowanie (zwłaszcza na początku nauki!) jest trudne
8. 07:59 Rób rzeczy luźno związane z programowaniem
9. 08:29 Wytrwałość ważniejsza od motywacji
10. To miejsce na Wasze sposoby :) Napiszcie je w komentarzu!
- Kobiety też uczą się programować. Proszę nie zwracać się do słuchaczy tylko w rodzaju męskim.
- Książka do nauki javasctript
- Siedziałem 5 dni aby odpalić starą apkę webową Java EE wdrażaną lokalnie na Glassfish serwer. Chciałem napisać readme.md z instrukcjami jak to uruchomić. Apka to efekt studiów podyplomowych z 2015. Nie udało się, straciłem motywację nie mogę patrzeć na komputer - skoro nie potrafię włączyć własnego programu to nic nie umiem. Straciłem kilkanaście godzin czasu na konfigurację środowiska, systemu operacyjnego, programów. Czasem tak jest z IT tracisz godziny czasu nie wiadomo w jakim celu i to boli, ten stracony czas. Pozdrawiam.
- Zerknij sobie też i tu Agencja Icom Social, można zawsze zdobyć nową wiedzę.
- Cześć Kamil. Jako absolwent 8 tygodniowego kursu Javy mam kilka uwag, którymi mogłbym się podzielić z ludźmi, którzy poważnie myślą o zmiany branży. Chciałbys zrobić odcinek o czymś takim?
- Cześć Kamil, a co myślisz o competitive programming, warto robić sobie zadania algorytmiczne, czy potem w pracy developera w jakieś korporacji taka wiedza nie przydaje się, aż tak bardzo ?
- Mam jeszcze jedno coachingowe: otaczaj się ludźmi, od których otrzymujesz motywację i prawdziwą pomoc. Jednocześnie pamiętaj o tym, że po drodze trafisz na wiele osób, które będą chciały Cię tylko skopać. Za rok lub dwa, ludzie z tej pierwszej grupy nadal będą przy Tobie wraz z Twoimi nowymi umiejętnościami, a Ci z drugiej grupy staną się tylko zabawną historią.
- Hej, znów bardzo przydatny filmik!
Zacząłem naukę programowania tydzień temu, chcę iść w stronę aplikacji mobilnych. Zacząłem uczyć się Javy, potem zamierzam uczyć się Javy na androida, a następnie przejść na Kotlina. Czy jest to dobra droga? Co oprócz tego powinienem się uczyć?
- @Jak nauczyć się programowania , uczę się aktualnie html, css i js'a, warto rownorzędnie uczyć się pythona? Nie wiem jeszcze czy frontend jest dla mnie skoro nigdy nie spróbowałem backendu, dodam, że mam solidne podstawy C++.
- "done is better than perfect, because perfect never gets done" to mi mega pomaga przy rozwoju.
- Kilka moich tips&tricks z mojego doświadczenia:
1. Rób notatki - na nic nie zmarnowałem tyle czasu jak na szukaniu po raz kolejny rozwiązania problemu, który już kiedyś spotkałem
2. Porządek w kodzie i projektach - jak wyżej
3. Skup się na jednej technologii/projekcji i powoli dodawaj nowe
4. Zdecydowanie bardziej efektywnie jest się uczyć codziennie po 1h niż np w sobotę przez 10 godzin
5. Wyznaczaj jasne i klarowne cele najlepiej metoda S.M.A.R.T (jest o tym w filmie)
6. Szlifuj angielski
7. Żeby zostać piłkarzem zarabiającym na utrzymanie przyzwoite pieniądze trzeba zapewne kilku lat fizycznych treningów, więc nie mów, że pół roku przed komputerem to za dużo.
7. SAMODYSCYPLINA to podstawa - motywacja jest przereklamowana
PS. Nie pracuje na stanowisku Developera, ale jest zdecydowana różnica w umiejętnościach pomiędzy tym jak jest teraz, a np rok temu. Powodzenia i trzymajcie za mnie kciuki.
- Dzięki za ten film.. jednak pokazał on też mi fałsz w którym trwałem.. 2 lata siedziałem w kursach i teoretycznych prezentacjach i co? I nic.
Dopiero nauka ruszyła jak wziąłem się za jakiś nawet prosty projekt. Wiem, śmieszne. Ale niestety tyle mi to zajęło. Wystarczyło wcześniej posłuchać rad i siadać do kodu. Rozdzielać projekt na 2,4,6,8 części i po kolei je robić. A teoria? Przyjdzie z praktyką.. jeśli ktoś to czyta niech wyciągnie z tego lekcje.. nie popełniaj mojego błędu :/.
- Takie pytanko do ludzi którzy robią coś w c++. O co chodzi z wersjami c++? Jest wersja c++ 17 lub 12 albo inne i pytanie czym się one różnią i jak móc wybrać te wersje jak np. powiedzą mi żebym pracował na wersj 12 czy coś.
- Super podejście i mega dobry materiał! Mam takie pytanie, mianowicie jakie technologie warto rozwijać patrząc na ilość ofert pracy dla juniorów oraz zważając na obecną sytuację z pandemią? Cały czas odbijam piłeczkę pomiędzy kolejnymi językami i nie można się zdecydować. Pozdrawiam.
- Cześć Kamil, może zrobisz odcinek coś w stylu pierwsze zadania w pracy dla juniorów, takie pierwsze taski jakie może dostać junior po okresie wstepnym? jakie zadanie ma mentor nad takim juniorem. Czego można sie spodziewać :)
- Od siebie powiem, że kiedy czuję zmęczenie, sięgam po kurs jakiegoś np. excela (ogólnie czegoś pobocznego, gdzie będę sobie mógł "poklikać" na kompie a czegoś tam się dowiem) albo czytam materiały na temat historii II Wojny Światowej (czyli totalnie czegoś niezwiązanego z programowaniem).

Masz totalną rację z tym, że nawet jak czuję senność z kodem, to ważne tak wewnętrznie się zmusić i posiedzieć te 30 minut - godzinę. Coś tam napisać. I tutaj może nie chodzi bardziej o to, że czegoś nowego się nauczę, ale o wypracowanie systematyczności, że mimo wszystko usiądę i zajmę się tym tematem. To tak jak z robieniem pompek, jeden dzień przerwiesz, to już poleciiiiii.

Robisz mega materiały. Dzięki Tobie zainteresowałem się programowaniem i zdecydowałem się na studia informatyczne (zaocznie, w wieku 26 lat). Zanim poszedłem na te studia, zacząłem sobie coś tam dzióbać (dzięki Tobie - pozdro wypok). Spędzam nad tym każdy kolejny dzień. Nie wiem czy będę programistą - bardzo chcę, ale ogólnie chciałbym pracować w obszarze IT (stąd studia informatyczne, które dają szerszą perspektywę ze względu na np. specjalizację, obcowanie z ludźmi i samo wykonywanie zadań w ramach przedmiotu).
Wiem, że wiedza w tym zakresie jest pożyteczna, poszerza horyzonty i rozwija umiejętności.

Dzięki Kamilo, jak już ogarnę pierwszą pracę w IT, to na pewno Ci podziękuję w jakiś szczególny sposób.
A to, że ją dostanę, to kwestia czasu :D

Pozdrowienia, powodzenia wszystkim, którzy się podjęli wyzwania!
- Polecam metodę slight edge. Polega ona na tym że uczymy sie czegokolwiek małymi krokami, np 10-20 min dziennie. Więcej sie wtedy nauczycie niż 5h raz na tydzień. Udowodnione jest że umysł ludzki potrzebuje powtórek raz na jakis czas i nauka raz dziennie pozwala owiele lepiej zapamiętać i przyswoić materiał. Mi to pomaga. Jak czuje ze mój mózg jest napuchniety wiedzą to robie przerwę 1-2 dni, dzieje sie tak raz w miesiącu. Czasem wracam do pewnych zagadnień które sa stosunkowo proste, wtedy utrwalam że np pewne metody trzeba zakończyć break; default; czy return;
Jak to w życiu, jak nie mam chęci to trochę sie zmuszam a później mnie zasysa na wiele godzon :) taka niechęcią to straciłem wiele aspiracji i wiem że wystarczy ją przezwyciężyć. Wiadomo czasem bardziej kusi żeby pograć w Wieśka niż klikać w IDE jakieś funkcję, szczególnie jak pracowałeś caly dzien jak mały buldożer :)
- takiego odcinka potrzebowałam, właśnie ucze sie vue, którego nigdy nie uzywałam, a w którym mam napisać frontend do projektu grupowego, po niepowodzeniach motywacja mocno spadła
- Materiał jak zawsze super, jedynie co mnie dręczyło przez cały materiał to co za trunek masz w karafce w tle :D Pozdrawiam ;)
- super filmik! z tego co sam zauważyłem przez mój pierwszy miesiąc nauki jest to, że warto sobie stawiać cele, tyle żeby nie były na początku zbyt górnolotne. Później z biegiem czasu lepiej jest sobie ew podwyższać poprzeczkę ;)