Domy modułowe bez pozwolenia na budowę - Domy drewniane do 35 metrów -Polski Ład - Domy do 70 metrów

Oglądalność, zainteresowanie: 25902, czas trwania 25m 53s, ocena 287, reakcje 38. Nowy Ład (Polski Ład) - AKTUALIZACJA: Według zapowiedzi nowych przepisów domy do 70 metrów nie będą wymagały pozwolenia na budowę. Z antresolą może to być ponad 90 metrów powierzchni użytkowej. Według wcześniejszych przepis� ... Komentarze:


- dom murowany wygrzewać latami? chyba k****wa 50 lat temu
- nie bylo nic o 70m2
- A jak się postawi kontener mieszklany ,jeden na drugim to co ?
- budujac gospodarczo do stanu deweloperskiego po obecnych znacznie wiekszych cenach materialow zamknie sie to w 60-70k pewnie xd
- Na tej stronie też widziałem http://www.serwis24lublin.pl/- może i więcej, ale czy ok?
- Dobra rada. Jak kręcicie film to zamiast ujęć przed domem z wami w roli głównej, lepiej pokażcie jak wygląda dom od początku do końca. Bohaterem głównym w tym materiale jest chyba dom a nie WY .
- Tego typu domki moim zdaniem nie rozwiążą problemu mieszkaniowego w Polsce dlatego że tego typu domy nie będą stawiane pod dużymi miastami. Jak ktoś kupuję działkę za kilkaset tysięcy pod Warszawą to raczej nie po to żeby budować na niej domek 35-70 metrów. Natomiast ceny domów czy mieszkań w małych miastach są często tańsze niż koszty budowy takiego domu. Samemu pochodzę z małego miasta w Zachodniopomorskim. Sprawdziłem ostatnio ceny mieszkań to 2000-2500 zł za metr. Cena mieszkania to przede wszystkim lokalizacja.
- Kilka pustaków i 80 metrowy dom w ciągu miesiąca,a oni ciężkie pieniądze biorą.
- Ręce w kieszeniach.
- Skoda ze nie współpracujecie z firmą budująca z tzw. drewna księżycowego. Takie drewno ma wyższe normy przeciwpożarowe niż zwykłe drewna.
- Czworaki Kaczynskiego! Ja chce dom 250 metrow..!
- Domy powyżej 35 metrów, nawet takie 500 metrów też nie wymagają pozwolenia. Obecnie wszystkie domy można robić na zgłoszenie (z załączonym projektem) jeśli obszar ich oddziaływania w całości mieści się na działce. Te 35 m2 to dotyczy budynków gospodarczych w których nie można oficjalnie mieszkać.
Zgodnie z Art. 29.1PB:
1. wolno stojących budynków mieszkalnych jednorodzinnych, których obszar oddziaływania mieści się w całości na działce lub działkach, na których zostały zaprojektowane;
14. wolno stojących:
a) parterowych budynków gospodarczych,
b) garaży,
c) wiat – o powierzchni zabudowy do 35 m²,
przy czym łączna liczba tych obiektów na działce nie może przekraczać dwóch na każde 500 m² powierzchni działki;
16. wolno stojących parterowych budynków rekreacji indywidualnej rozumianych jako budynki przeznaczone do okresowego wypoczynku, o powierzchni zabudowy do 35 m², przy czym liczba tych obiektów na działce nie może przekraczać jednego na każde 500 m² powierzchni działki;

Domek letniskowy to domek przeznaczony na działkę rekreacyjną. Takiej zabudowy nie można realizować na działkach mieszkalnych (zabudowa jednorodzinna) oraz rolnych (zabudowa siedliskowa). Na siedliskowej można stawiać bez zgłaszania parterowe budynki gospodarcze o powierzchni zabudowy do 35 m², przy rozpiętości konstrukcji nie większej niż 4,80 m.
I nie jest tak że jak mamy działkę 500 m2 to możemy postawić dwa domki. Na każde 500 m2 to znaczy że jak mamy 1000 m2 działki to możemy postawić dwa domki na zgłoszenie.
Na pozwolenie możemy takich domków postawić więcej o ile pozwalają na to warunki zabudowy lub MPZP.
Budynków gospodarczych nie możemy traktować jako domy. Użytkowanie ich do celów mieszkalnych zgodnie z prawem powinno być potraktowane jako samowola.
- A dlaczgo w domku calorocznym, nie mozna legalnie caly rok mieszkac? Polacy musza byc juz bardzo bogaci skoro tak rosnie zapotrzbowanie na domki caloroczne , podczas gdy musza miec juz jeden albo mieszkanie , zeby moc tez w tym drugim od czasu do czasu pobyc.
- Do autora programu:
1. co pan może z tym zrobić? Może pan odnotować zjawisko i praktycznie o tym zapomnieć. W dzisiejszych czasach działki są tak drogie ( często pod miastami jest to 400-800zł za kwadrat ) iż kupno 1000m2 działki to koszty często 400000 i większe. Zatem nie ma przyszłości dla tego typu "baraków" w budownictwie mieszkaniowym. Nikt, kogo stać na kupno działki za 0,5mln nie będzie stawiał takich kurników - gdyż to marnowanie działki.
2. od dawna firmy usiłują wejść na rynki z tego typu budowlami.... ostatnio nawet Chińczycy proponowali domy modułowe za 8k PLN + koszty transportu i montażu - miało wychodzić około 40-50k PLN za 35m2. Bez większego zainteresowania
3. 35m2 a nawet 50m2 dla domku, gdzie często muszą się znaleźć pomieszczenia typu kotłownia ( nazwijmy je nawet pomieszczeniem gospodarczym ) - gdzie musi być źródło ogrzewania ( PC, GAZ, CIEKŁE, STAŁE ), przestrzeń na schody, przestrzeń komunikacyjna - wiąże się z tym, że przestrzeni do mieszkania zostaje tyle co w przeciętnym mieszkaniu 2 pokojowym.
4. Jeśli pójdziemy w rozwiązania typu maty grzewcze, folie grzewcze to konieczna będzie PV - a tu już koszty zrobią się horrendalnie wysokie - a przypominamy iż ma być to budownictwo bardziej przypominające socjal niż exclusive.
5. Sam koszt domku i jego montażu już jest wysoki, do tego dochodzi jego wykończenie, przyłącza, ogrodzenia, podjazdy i robi się na tyle dużo - że dochodzimy do wniosku iż nasze 50m2 jest 50% mniej opłacalne, niż dom tradycyjny murowany o powierzchni 120-150m2 ( przeliczając koszt m2 powierzchni ) gdyż wszelakie koszty "dochodzące" są takie same dla obu domków.....
6. W opisie wprowadza Pan w błąd czytającego ( świadomie lub nieświadomie ). Stan prawny na dzień dzisiejszy nie dopuszcza budowania domu jednorodzinnego o powierzchni do 35m2 bez zgłoszenia i pozwolenia. Proszę doczytać dokładnie co jest na ten temat opisane w Prawie Budowlanym: są to budynki GOSPODARCZE ( podstawa prawna art 29 pkt 2 podpunkt 1 ). Każdy - obojętnie jak budynek MIESZKALNY ( gospodarczy to nie mieszkalny, rekreacyjny to także nie mieszkalny ) musi w chwili obecnej być przynajmniej zgłoszony z projektem. Także dzisiaj można stawiać domy mieszkalne jednorodzinne 3000m2 na podstawie ZGŁOSZENIA ( a nie pozwolenia na budowę ) spełniając przy tym pewne założenia.
Proszę zaznajomić się z pojęciami: dom jednorodzinny, zgłoszenie z projektem, pozwolenie na budowę, zgłoszenie bez projektu, obszar oddziaływania obiektu ( gdyż od tego zależy tryb postępowania administracyjnego ).

Także tyle przemyśleń
- Działka siedliskowa nie do ruszenia na dom, gdy nie jesteś rolnikiem od 5 lat i nie masz 1ha ziemi.
- Chyba muszę zacząć oglądać się za jakąś fajną działką :) ... taki domek nad samym jeziorem - CUDO!
- C24 ? Przy szkieletowych to C27 :)
- Panowie, słuchajcie całości, a nie chwytnych haseł. Wymóg dachu płaskiego zabija temat, bo w praktyce będzie to strop ciężki, problem ze znalezieniem działki (MPZP zwykle nie umożliwiają takiej konstrukcji), a WZ zostaną zniesione. Odśnieżanie zimą, panele na specjalnych rusztowaniach skośnych (i dodatkowa upierdliwość przy odśnieżaniu), problem z odprowadzaniem wody, dodatkowe zbrojenia w płycie, dodatkowe ściany nośne wewnątrz.

Oczywiście teoretycznie da się wykonać domek drewniany z takim dachem, ale będzie to o wiele bardziej upierdliwe niż przy dachu dwuspadowym (głównie w zakresie odprowadzania wody).
- przecież ceny które padają są droższe od domu standardowego
- 35 metrów to nie dom tylko szopa
- Ciekawy wątek :D A co do Polskiego ładu, niech tam lepiej zostanie ten stary :D